مینی‌چیلرهای گردشی، نسل جدیدی از خنک‌کننده‌ها دستاورد محققان دانشکدگان فنی

سرپرست و موسس مرکز تحقیقات نانومهندسی سطح از طراحی و ساخت مینی‌چیلرهای گردشی، نسل جدیدی از چیلرهای با کیفیت خبر داد و گفت: این چیلرها بی‌صدا هستند و کنترل دما در آن‌ها دقیق‌تر است.
۲۰ اسفند ۱۴۰۱ | ۰۸:۲۸ کد : ۵۴۹۵۰ تاپ خبر پژوهش و فناوری
تعداد بازدید:۱۵۴
سرپرست و موسس مرکز تحقیقات نانومهندسی سطح از طراحی و ساخت ...
مینی‌چیلرهای گردشی، نسل جدیدی از خنک‌کننده‌ها دستاورد محققان دانشکدگان فنی

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد دانشگاهی تهران، دکتر سید فرشید چینی دانشیار دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تهران با این توضیح که نسل جدید چیلرها یا مینی‌سیرکولاتورها فاقد کمپرسورو اوپوراتور هستند، در ادامه اظهار کرد: این چیلرها مصارف و کاربردهای خاصی دارند که آزمایشگاه‌های پزشکی، دارویی و پژوهشی از آن جمله است.

مدیر عامل شرکت دانش‌بنیان نانومهندسی سطح ژیکان با بیان این‌که هم‌اکنون این چیلرها در ظرفیت‌های مختلف ساخته شده است و به‌علت کنترل دقیق دما و بی‌صدا بودن منحصر به‌فرد هستند، در ادامه خاطرنشان کرد: مینی‌چیلرها فاقد کمپرسور و اوپوراتور(جسم دوار) هستند از این‌رو طول عمر بیشتری نسبت به بقیه نمونه‌های خود دارند.

دکتر چینی درباره نحوه عملکرد چیلرها توضیح داد: چیلرها دستگاه‌هایی هستند که برای کاهش دما از مایع کاری استفاده می شوند. این مایع کاری می‌تواند به‌عنوان خنک‌ساز در انواع دستگاه‌ها و ادوات در ابعاد صنعتی و آزمایشگاهی مورد استفاده قرار گیرد.

وی با بیان این‌که به‌طور کلاسیک چیلرهای مورد استفاده در صنعت بر اساس مکانیزم عملکردشان به 2 دسته تراکمی و جذبی تقسیم می‌شوند، در ادامه خاطرنشان کرد: چیلرهای مرسوم و کلاسیک علی‌رغم ظرفیت بالا، حجم و ارتعاشات زیاد دارند.

این دانشیار دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تهران تصریح کرد: اما در مینی‌چیلرهای گردشی، که نسل جدیدی از چیلرها هستند با استفاده از اثر ترموالکتریکی، بدون ارتعاش و سر و صدا هستند و با قابلیت کنترل بالا در محیط‌های آزمایشگاهی و پژوهشی کاربرد دارند و در سال‌های اخیر محبوبیت بسیاری هم یافته‌اند.

 

کلید واژه ها: شرکت دانش‌بنیان نانومهندسی سطح ژیکان چیلر

آخرین ویرایش۲۰ اسفند ۱۴۰۱