مرحله منطقه‌ای مناظرات دانشجویی با برتری تیم «با طه» از دانشگاه علم و صنعت به پایان رسید

مرحله منطقه‌ای استان‌های تهران، البرز و قزوین یازدهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران به همت معاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران با حضور ۱۶ تیم دانشجویی از ۱۷ تا ۱۹ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ برگزار شد.
۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ | ۱۴:۳۲ کد : ۵۶۸۲۸ تاپ خبر فرهنگی
تعداد بازدید:۲۱۰
مرحله منطقه‌ای استان‌های تهران، البرز و قزوین یازدهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ...
مرحله منطقه‌ای مناظرات دانشجویی با برتری تیم «با طه» از دانشگاه علم و صنعت به پایان رسید

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد دانشگاهی تهران، این دوره از مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران با 15 گزاره مصوب از دبیرخانه مناظره انجام شد. از 16 تیم شرکت‌کننده 8 تیم به مرحله یک چهارم نهایی راه یافتند که 4 برنده نیمه‌نهایی داشت.

در مرحله فینال(نهایی) هم تیم «با طه» از دانشگاه علم صنعت و تیم «مشکات» از دانشگاه الزهرا(س) با گزاره «توسعه فضای مجازی موجب دین‌گریزی جوانان می‌شود» با یکدیگر مناظره کردند و این مناظره پرکشش و جذاب با برتری گروه «با طه» به‌عنوان تیم مخالف به پایان رسید.

بر این اساس تیم «با طه» قهرمان منطقه تهران و مرکز شد و به مرحله کشوری راه یافت. تیم «مشکات» هم به مقام دوم رسید.

در مسابقه رده‌بندی هم دو تیم «قلم» از دانشگاه تهران و «بیان» از دانشگاه قزوین با یکدیگر در خصوص گزاره «شکاف نسلی در ایران به مرحله بحران رسیده است» رقابت کردند که تیم قلم با موضع مخالف از استان قزوین در رقابتی بسیار نزدیک برنده شد و مقام سوم مسابقات را کسب کرد.

هیئت داوران این مرحله از مسابقات، دکتر نازیلا یوسفی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بهروز نظری عضو هیئت علمی سازمان جهاد دانشگاهی تهران و دکتر عباس جواهری محمدی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران بودند.

برگزاری مناظره اساتید و نخبگان دانشگاهی از هفته آینده

براساس این گزارش، رضا فریدزاده رئیس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی در اختتامیه مرحله منطقه‌ای تهران و مرکز مسابقات ملی مناظرات دانشجویی از برگزاری مناظره اساتید و نخبگان دانشگاهی در روز  یکشنبه هفته آینده 24 اردیبهشت‌ماه 1402 خبر داد و گفت:طراحی مناظرات اساتید در شورای‌عالی انقلاب فرهنگی انجام شد.

وی با بیان این‌که مرحله کشوری این مناظرات 7 تا 9 خردادماه 1402 در تهران برگزار می‌شود، در ادامه اظهار کرد: در این دوره(یازدهمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان) 187 گروه 4 نفره در 31 استان(واحد جهاد دانشگاهی) برگزار شد و هم‌اکنون به‌طور هم‌زمان در 4 منطقه این مسابقات در حال برگزاری است.

وی منطقه تهران و مرکز، جنوب و اصفهان، خراسان‌رضوی(شرق کشور) و ایلام(غرب کشور) را 4 منطقه معین دانست و خاطرنشان کرد: هفته آینده مسابقات منطقه‌ای غرب کشور به میزبانی جهاد دانشگاهی ایلام برگزار می‌شود.

برگزاری مرحله کشوری مناظرات دانشجویی 7 تا 9 خردادماه 1402

رئیس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی با تأکید مجدد بر این‌که خردادماه با حضور 12 تیم برگزیده شاهد برگزاری مرحله کشوری این مسابقات ملی هستیم، گفت: در دوره بعدی(دوازدهمین دوره) به‌دنبال کیفی‌سازی مسابقات مناظره دانشجویی هستیم از این‌رو از همه دانشجویان و جامعه دانشگاهی تقاضا داریم هر پیشنهاد و نقطه نظرات خود را به دبیرخانه مسابقات ملی مناظره دانشجویی در جهت کیفی‌سازی و پیشرفت بیشتر در برگزاری ارائه کنند.

فریدزاده افزود: البته برگزاری مسابقات ملی مناظرات دانشجویی به زبان‌های انگلیسی و عربی در دستور کار دبیرخانه این رویداد فرهنگی است تا زمینه ترویج فرهنگ گفت‌وگو و تعامل و اعلام دیدگاه‌های اسلامی را در سطح بین‌الملل فراهم کنیم.

وی برگزاری مناظرات را مطالبه صریح مقام معظم رهبری از مجموعه فرهنگی کشور در سال 81 برشمرد و افزود: متأسفانه تا سال 90 هیچ دستگاه فرهنگی در این‌باره اقدامی نکرد تا این‌که بالاخره جهاد دانشگاهی کشور پرچمدار این مطالبه شد.

رئیس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی با اظهار تأسف از برخی کم‌لطفی‌های دانشگاه در برخی موارد گفت: همه ما مدیران انقلابی هستیم که باید در عمل نشانه‌های انقلابی بودن را داشته باشیم ملاک پذیرش در انقلابی بودن نه حرف بلکه عمل است.

مسابقات ملی مناظرات دانشجویی گامی در راستای ترویج فرهنگ گفت‌وگو است

فریدزاده برگزاری این قبیل مسابقات را گامی در راستای ترویج فرهنگ گفت‌وگو، تقویت روحیه نقدپذیری، صحبت کردن بدون حذف یکدیگر دانست.

در ادامه این مراسم، جمال رحیمیان، معاون فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم که به شنیدن تأکید دارد، گفت: با این آیه در خصوص بحث، گفت‌وگو، شنیدن حرف، پذیرش و عمل کردن جای حرفی باقی نمی‌ماند. برگزاری این مسابقات نیز از افتخارات جهاد دانشگاهی و مشخصاً سازمان دانشجویان است.

وی برگزاری این مسابقات را از بهترین راه‌های جامعه‌پذیر و فرهنگ‌پذیر کردن نسل جوان و دانشجو برشمرد و افزود: این مسابقات از 12 سال پیش در جهاد دانشگاهی آغاز شده است و دانشجویان در قالب این مسابقات در مراحل مختلف دانشگاهی، استانی، منطقه‌ای و کشوری با یکدیگر بحث و گفت‌وگو و رقابت می‌کنند.

رقابت 16 تیم از 3 استان البرز، تهران و قزوین در مرحله منطقه‌ای

معاون فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران با بیان این‌که مسابقات مناظره دانشجویی در مرحله منطقه‌ای تهران و مرکز بر عهده معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی تهران گذاشته شده بود، در ادامه خاطرنشان کرد: این مرحله از مسابقات از 17 تا 19 اردیبهشت‌ماه با 16 تیم از 3 استان البرز، تهران و قزوین برگزار شد.

رحیمیان ادامه داد: در این دوره چون دوره‌های گذشته مراحل یک هشتم، یک چهارم، یک دوم، رده‌بندی و مرحله نهایی طی شد که البته این کار بدون همکاری و مشارکت اساتید دانشگاه تهران، علوم پزشکی شهید بهشتی، جهاد دانشگاهی تهران، جهاد علوم پزشکی تهران انجام نمی‌شد.

وی با بیان این‌که در این مرحله 13 تن از اساتید همراه ما بودند، گفت: طی این 3 روز 16 مسابقه برگزار شد و تیم‌ها از دانشگاه‌های علم و فرهنگ، علم و صنعت، خوارزمی، دانشگاه تهران، دانشگاه علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی، دانشگاه الزهرا(س)، دانشگاه فرهنگیان، علوم پزشکی قزوین و امام صادق(ع) بودند. عمدتاً با یک تیم بعضاً با 2 تا 3 تیم در مسابقات مناظرات حضور داشتند.

معاون فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران این مرحله از مسابقات را از جذاب‌ترین و پرشورترین مراحل مسابقه برشمرد و افزود: انتظار داشتیم تا متولیان دانشگاهی همراهی بیشتری با جهاد دانشگاهی در برگزاری این مسابقات داشتند.

رحیمیان دانشجویان را قشر فرهیخته، اهل فکر، مطالعه، نقد و مناظره دانست و گفت: دانشگاه متعلق به دانشجو است و مناظرات دانشجویی باید در فضای دانشگاهی برگزار شود امید می‌رود در دوره‌های آینده شاهد همراهی بیشتر دانشگاه و وزارت علوم در برگزاری مسابقات ملی مناظرات دانشجویی باشیم.

وی با اعتقاد به این‌که در این مسابقات همه اعم از بازنده و برنده ، برنده هستند، افزود: در همه مراحل دانشجویان با روحیه نقدپذیری مطالب تند را علمی توأم با ادب و احترام به‌خوبی بیان کردند.

مرحله منطقه‌ای تهران و مرکز یازدهمین دوره مسابقات مناظره دانشجویان ایران 17 تا 19 اردیبهشت‌ماه 1402 به میزبانی معاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران برگزار شد.

کلید واژه ها: مناظرات دانشجویی توسعه فضای مجازی موجب دین‌گریزی جوانان می‌شود جهاد دانشگاهی

آخرین ویرایش۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲