محققان دانشگاه تهران دست یافتند

قارچ‌پالایی، رویکردی در راستای کاهش آلاینده‌ها در خاک‌های آلوده به نفت

طرح پژوهشی «قارچ‌پالایی، رویکردی در راستای کاهش آلاینده‌ها در خاک‌های آلوده به نفت» تحت نظارت دکتر میرزادی گوهری در گروه گیاه‌پزشکی دانشگاه تهران انجام شد
۲۴ مرداد ۱۴۰۱ | ۰۷:۵۹ کد : ۴۷۵۴۰ اخبار عمومی
تعداد بازدید:۲۵۹
طرح پژوهشی «قارچ‌پالایی، رویکردی در راستای کاهش آلاینده‌ها در خاک‌های آلوده...
قارچ‌پالایی، رویکردی در راستای کاهش آلاینده‌ها در خاک‌های آلوده به نفت

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد دانشگاهی تهران به نقل از دانشگاه تهران، دکتر امیر میرزادی گوهری، عضو هیئت علمی دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران با اعلام این خبر گفت: به‌منظور دستیابی به جدایه‌های قارچی با توانایی بالای تجزیه‌کنندگی هیدروکربن‌های نفتی، از خاک آلوده به نفت خام در جنوب کشور نمونه‌برداری انجام شد.

عضو هیئت علمی گروه گیاه‌پزشکی دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران با اشاره به این‌که در سال‌های اخیر مطالعات در ارتباط با اصلاح زیستی خاک‌های آلوده به نفت با استفاده از گونه‌های مختلف میکروبی افزایش یافته است، افزود:یافته‌ها نشان داده است که برخی میکروارگانیسم‌ها مانند قارچ‌ها می‌توانند هیدروکربن‌های نفتی را تجزیه کرده و آن‌ها را به‌عنوان تنها منبع کربن و انرژی برای رشد استفاده کنند.

وی توضیح داد: قارچ‌پالایی رویکردی است که در آن از قارچ‌ها که دارای توانایی بالایی در تولید آنزیم‌های تجزیه‌کننده خارج سلولی هستند، استفاده می‌شود. این قارچ‌ها در راستای کاهش آلاینده‌های موجود در آب یا خاک استفاده می‌شوند.

دکتر میرزادی گوهری درباره فرآیند انجام این پژوهش گفت: در پژوهش انجام شده در گروه گیاه‌پزشکی دانشگاه تهران با همکاری دکتر فلاحی پژوهشگر پسادکتری، به‌منظور دستیابی به جدایه‌های قارچی با توانایی بالای تجزیه‌کنندگی هیدروکربن‌های نفتی، از خاک آلوده به نفت خام در جنوب کشور نمونه‌برداری انجام شد و به‌دنبال آن، در شرایط آزمایشگاهی عوامل قارچ‌هایی که قابلیت رشد در خاک‌های آلوده نفتی را داشتند، جداسازی شدند. در گام بعدی، از دو روش کیفی و کمی به‌منظور بررسی توانایی جدایه‌های به دست آمده در تجزیه هیدروکربن‌های نفتی استفاده شد. به این صورت که در روش کیفی از معرف Redox  (2,6-Dichlorophenolindophenol)  استفاده شد.

مجری طرح در ادامه با اشاره به این‌که در روش کیفی، تغییر رنگ معرف از رنگ آبی تیره به شفاف نشان‌دهنده تجزیه هیدروکربن‌ها بود، گفت: در روش دیگر از دستگاه Gas chromatography–mass spectrometry) GC-MS ) برای بررسی کمی تجزیه هیدروکربن‌ها نفتی استفاده شد و نتایح حاصله نشان داد قدرت تجزیه‌کنندگی شمار محدودی از جدایه‌ها ۳۰۰۰ برابر در مقایسه با کنترل است.

به گفته دکتر گوهری، در حال حاضر کارآیی جدایه‌های منتخب در خاک آلوده شده به نفت در حال ارزیابی است که در صورت تأیید نتایج کمی و کیفی، کارآیی جدایه منتخب در شرایط طبیعی در جنوب کشور مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

این جدایه‌ها می‌توانند به‌عنوان عواملی با کارآیی بالا در جهت کاهش آلودگی‌های نفتی در جنوب کشور مورد استفاده قرار گیرند.

کلید واژه ها: گروه گیاه‌پزشکی دانشگاه تهران قارچ‌پالایی

آخرین ویرایش۲۴ مرداد ۱۴۰۱