معاون آموزشی سازمان جهاددانشگاهی تهران:به دنبال راه‌اندازی سایت و اپلکیشن موک "Mooc" ایران هستیم

۲۷ تیر ۱۳۹۵ | ۱۲:۰۰ کد : ۴۶۱۵۹ اخبار عمومی
تعداد بازدید:۴۲

 

معاون آموزشی سازمان جهاددانشگاهی تهران، در حاشیه امضای تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان جهاددانشگاهی تهران و سازمان نهضت سوادآموزی، ضمن معرفی نرم افزار و اپلیکیشن دوره‌های آموزشی غیرحضوری(موک)، از راه‌اندازی و رونمایی از این سیستم در مرداد ماه سال جاری مصادف با سالگرد تاسیس جهاددانشگاهی خبر داد .

سید عزیز آشنا در گفت وگو با روابط عمومی سازمان جهاد تهران اظهار کرد: آمار نشان می‌دهد بیش از 70 درصد وصل شدن مردم به اینترنت از طریق موبایل صورت می‌گیرد؛ به همین دلیل ما سامانه "mobile learning " را هدف قرار دادیم که آموزش‌ها را بر روی تلفن همراه ارائه می‌کند.

وی با اشاره به حضور چند میلیون بیسواد در کل کشور، گفت: بر اساس تفاهم‌نامه معقد شده بین جهاد و نهضت سوادآموزی، جهاد دانشگاهی، سیستم آموزش غیرحضوری و همچنین آموزش بر پایه تلفن همراه را برای مربیان نهضت سوادآموزی راه‌اندازی می‌کند. حدود 50 هزار نفر مربی در کل کشور وجود دارند که قرار است از طریق این سیستم و با همکاری مشترک جهاددانشگاهی و نهضت سوادآموزی آموزش ببینند.

معاون آموزشی جهاددانشگاهی تهران تشریح کرد: اپلیکیشنی برای آموزش‌های غیرحضوری تهیه کرده‌ایم که آنها می‌توانند این دوره‌ها را از طریق این "اپ" در موبایل و یا در سایت آموزش ببینند. همچنین بعد از امضای تفاهم‌نامه با نهضت سوادآموزی درس‌های تخصصی مربوطه نیز تولید می‌شود و در اپ قرار می‌گیرد. مشاهده درس‌ها به صورت آنلاین و آفلاین نیز امکان پذیر خواهد بود.

به گفته وی، این افراد بعد از گذراندن دوره‌های غیرحضوری می‌توانند در آزمونی که به صورت آنلاین برگزار می‌شود شرکت کنند و سپس به عنوان مربی نهضت ادامه فعالیت دهند. علاوه بر این، جهاد برنامه ریزی‌های فرهنگی از جمله اردوهای جهادی سوادآموزی که دانشجویان دانشگاه‌های کل کشور را به عنوان کار فرهنگی درگیر کار سوادآموزی می‌کند، برای آنها برگزار می‌کند.

آشنا از راه‌اندازی سایت و "اپ موک" خبر داد و گفت: دوره‌های آموزش غیر حضوری فقط برای نهضت سوادآموزی نیست. ما برای شرکت ملی نفت، شرکت ملی گاز، وزرات کار و دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و کارکنان دولت هم یک سری دوره داریم که همه آنها روی اپلیکیشن قرار می‌گیرد. ما در حقیقت به دنبال راه‌اندازی سایت و اپلکیشن موک "Mooc" ایران هستیم.

او در ادامه تشریح کرد: در حال حاضر در دنیا دروس غیرحضوری با تعداد مخاطب زیاد را از طریق سیستمهای موک (massive open online course) ارائه می دهند. برای مثال ژاپن سایت "jmooc.jp " را برای ارائه اینگونه آموزش‌ها دارد و ما در ایران نیز عنوان سایت موک خودمان را imooc.ir گذاشته‌ایم که ان‌شاءالله در سالگرد تاسیس جهاد دانشگاهی رونمایی خواهد شد.

معاون آموزشی جهاد دانشگاهی تهران با بیان اینکه متولی این موک، جهاد دانشگاهی است، گفت: اپلکیشن "imooc" علاوه بر این که در سازمان‌ها استفاده می‌شود در آینده نزدیک هم ورژن اندروید و آی او اس آن بر روی app store و play store قابل دانلود و استفاده خواهد بود.

آشنا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ایده اولیه موک ازکجا آمده است، گفت: حدود دو سال است که روی بحث موک کار می‌کنیم و ایده اولیه آن هم، این بوده است که آموزش‌های غیرحضوری را که جهاد حدود 12 سال بر روی آن کار کرده، بر روی موک ارائه شود. کار آماده‌سازی نرم افزار و برنامه‌ریزی دوره‌ها در همین دو سال انجام و بخشی از محتواهای مورد نظر هم تولید شده و بخش دیگری از تولید محتوا نیز در حال انجام شدن است. برای سال 95 حدود 700 ساعت محتوای آموزشی برای ارائه در نظر گرفته‌ایم که امیدواریم برای سال بعد این میزان افزایش پیدا کند.

وی ضمن اعلام آمادگی جهاددانشگاهی برای همکاری با سازمان‌ها، افزود: در کل دنیا از سیستم‌های موک برای آموزش‌های گسترده و در سطح عموم مردم استفاده می‌شود و برای مثال اگر آموزش‌های زیست محیطی برای مردم نیاز است می‌توانیم با سازمان محیط زیست همکاری کنیم که آموزش‌های عمومی‌بر روی این سیستم ارائه شود. اگر آموزش‌های مرتبط با حقوق شهروندی، مهارت های زندگی و ..... را هم سازمان‌های دیگر متولی شوند این آمادگی را داریم که با آنها همکاری داشته باشیم.

آشنا در پایان تصریح کرد: قبلا نیز چند تفاهم‌نامه برای استفاده از این سیستم با مرکز تحقیقات و تعلیمات ایمنی وزارت کار برای آموزش ایمنی و بهداشت کارگران کل کشور و با دفتر مقررات ملی ساختمان وزرات راه برای ارائه آموزش‌های نظام مهندسی به شکل غیرحضوری در و همچنین با سازمان نظام روانشناسی برای آموزشهای روانشناسی در کل کشور داشته‌ایم و چهارمین تفاهم‌نامه هم با نهضت سوادآموزی امضا شده است.