۱۴۰۰/۱۰/۱۳- ۰۸:۲۹

ورود به حوزه‌های جدید استراتژیک پژوهشی علت انتخاب مرکز توانمندسازی سازمان جهاد دانشگاهی تهران به‌عنوان مرکز برتر

پژوهشگر مرکز توانمندسازی حاکمیت و جامعۀ سازمان جهاد دانشگاهی تهران ورود به حوزه‌های جدید استراتژیک پژوهشی را علت انتخاب این مرکز در نمایشگاه توانمندی‌ها و دستاوردهای جهاد دانشگاهی 1400 برشمرد و افزود: کار برروی تعارض منافع، و در کنار آن پژوهش‌هایی در حوزه فقر(فقرپژوهی)، مسایل رفاهی و کارگری و پیوست عدالت از دیگر مواردی است که در این مرکز بر روی آن کار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد دانشگاهی تهران، «زهره سروش‌فر» با بیان این‌که براساس بخشنامه‌ای از سوی معاون اول ریاست‌جمهوری جهاد دانشگاهی  متولی شناسایی موقعیت‌ها و راهکارهای رفع تعارض منافع در دستگاه‌های اجرایی تعیین شده است، در ادامه اظهار کرد: این مرکز به مدت 3 سال است که روی این حوزه کار می‌کند اما در عین حال در حوزه‌های جدید دیگری هم ورود کرده است تا بتوانیم با عمیق شدن در آن حوزه‌ها راهکارهایی را پیدا کنیم.

وی ادامه داد: با توجه به این‌که دولت جدید(سیزدهم) کار بررسی تعارض منافع در همه وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی را به جهاد دانشگاهی تهران واگذار کرده است از این‌رو این مرکز اصلی‌ترین هدف و فعالیت خود را شناسایی موقعیت‌ها و راهکارهای رفع تعارض منافع در دستگاه‌های اجرایی قرار داده است.

پژوهشگر مرکز توانمندسازی حاکمیت و جامعۀ جهاد تهران با اشاره به راه‌اندازی سامانه‌ای برای پیوست عدالت در ادامه خاطرنشان کرد: هم‌اکنون مهم‌ترین موضوعات این مرکز تعارض منافع و پیوست عدالت(نابرابری و عدالت) است.

سروش‌فر بیشترین خواسته از مسئولان را حمایت از فعالیت‌های پژوهشی این مرکز نوپا برشمرد و افزود: این مرکز، مرکز نوپایی و نیازمند حمایت و پشتیبانی برای رسیدن به ثبات است طبیعتاً ایجاد تغییرات فراوان مانع از دستیابی این مرکز به اهداف از پیش تعیین شده می‌شود.

وی شرط موفقیت را وجود گروه کاری ماهر با دانش کافی دانست و خاطرنشان کرد: وظیفه این مرکز ایجاد راهی برای برقراری ارتباط میان حاکمیت و جامعه و این‌که این دو هم‌زمان توانمند شوند. چون براساس مبنای نظری مرکز در ایران در اغلب دوره‌های تاریخی یا حکومت توانمند و جامعه ضعیف بوده است و یا بالعکس.

پژوهشگر مرکز توانمندسازی حاکمیت و جامعۀ جهاد تهران افزود: در شرایطی که حکومت و جامعه با یکدیگر هماهنگ نباشند حرکت به سمت رشد و توسعه با شکست مواجه می‌شود و در مرکز این نظریه وجود دارد که جامعه و حکومت همزمان توانمند و با هم پیش بروند.

سروش‌فر با بیان این‌که جامعه قوی از حکومت ضعیف تبعیت نمی‌کند، تصریح کرد: حکومت قوی هم با وضعیت دیکتاتوری و سرکوب با جامعه برخورد می‌کند که همگی به معنای هرج و مرج است که مانعی برای حرکت به سمت پیشرفت و تعالی است.

وی با بیان این‌که کار ما در این مرکز، پژوهش صرف نیست، گفت: این مرکز وظیفه خود را advocacy یا حمایت‌گری می‌داند بدان معنا که پس از انجام کار پژوهشی به‌دنبال تأثیرگذاری آن هستیم این‌که افراد با نفوذ را پیدا کنیم و با حوزه‌های سیاستگذاری و اجتماعی برای ارائه اطلاعات ارتباط برقرار کنیم.

پژوهشگر مرکز توانمندسازی حاکمیت و جامعۀ جهاد تهران با بیان این‌که تا حدودی فعالیت‌های این مرکز مورد استقبال حاکمیت قرار گرفته است، یادآور شد: این مرکز نوپا طی مدت کوتاهی توانسته است جای خود را به خوبی باز کند و حوزه کاری خود را حوزه‌های استراتژیک و مهم و مفید برای سیاستگذاران انتخاب کند.

براساس این گزارش، در سومین روز از برگزاری نمایشگاه توانمندی‌ها و دستاوردهای جهاد دانشگاهی و در آئین تقدیر از پژوهشگران، گروه‌های پژوهشی و مراکز خدمات تخصصی برتر جهاد دانشگاهی، مرکز خدمات تخصصی توانمندسازی حاکمیت و جامعه به‌عنوان مرکز برتر معرفی و از خانم «زینب مرتضوی‌فر» مدیر مرکز تقدیر شد.