۱۳۹۹/۰۶/۰۳- ۱۰:۳۴
تعداد بازدید:379 دوشنبه 3 شهریور 1399 - 10:34
دکتر طباطبایی بررسی الگوهای مناسب برای افزایش رشد و توسعه را از حوزه پژوهش و فناوری خواستار شد

دکتر طباطبایی بررسی الگوهای مناسب برای افزایش رشد و توسعه را از حوزه پژوهش و فناوری خواستار شد

دکتر سید«علی طباطبایی» در جلسه تقدیر از جهادگران نمونه و بازنشستگان حوزه پژوهش و فناوری سازمان جهاد دانشگاهی تهران بررسی الگوها و مدل‌های متفاوت را برای افزایش رشد و توسعه به همراه پایداری آن را از حوزه پژوهش و فناوری سازمان جهاد دانشگاهی تهران خواستار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد دانشگاهی تهران، دکتر طباطبایی رئیس سازمان جهاد دانشگاهی تهران با طرح این پرسش که آیا داشتن الگویی برای مالکیت معنوی جهت بهبود وضعیت توسعه مناسب است؟ و یا این‌که باید شرکت‌ها فعال شوند؟، در ادامه اظهار کرد: هم‌اکنون بسیاری از فعالیت‌ها ورود به تجاری‌سازی است آیا به مدل قبلی نیاز است؟ در حال حاضر از اعضای هیئت علمی و پژوهشگر نگاه مادی و معنوی دارند این موضوع باید به روشنی تبیین شود که مدل مناسب برای سازمان چه مدلی است؟
وی با اعتقاد به این‌که رشد و توسعه هر سازمانی نیازمند پشتیبانی مناسب است، افزود: باید جذب نیروی انسانی برای افزایش سرعت و کاهش فرآیندها با هدف تسریع در عملیات انجام شود.
رئیس سازمان جهاد دانشگاهی تهران با بیان این‌که حوزه پژوهش و فناوری در سال‌های اخیر رشد و توسعه مناسبی داشته است، ادامه داد: حوزه پژوهش می‌تواند از این شرایط بهترین استفاده را ببرد و نه تنها نگاه سازمان و جهاد دانشگاهی بلکه نگاه ملی باز کردن گره‌ای از مشکلات کشور است از این‌رو انتظار می‌رود با این نگاه از همه امکانات و دوستان در این مسیر استفاده شود.
دکتر طباطبایی با بیان این‌که سازمان جهاد دانشگاهی تهران مجموعه‌ای از پازل‌هایی برای کمک به رفع نیازهاست، گفت: در این برهه از زمان فرصت‌های بسیاری برای ورود به فناوری وجود دارد که می‌توان بهترین بهره را برد در صورتی که مناسب و حرفه‌ای عمل شود و جزیره‌ای فکر نشود.
وی فرصت پیش آمده را برای همه حوزه‌ها اعم از فنی مهندسی و علوم انسانی و ... دانست و گفت: فرصت‌ها به سرعت ایجاد و از میان می‌رود در صورت وجود توانایی امکان تطبیق با شرایط وجود دارد عملکرد جهاد دانشگاهی تهران هم در حوزه پژوهش رضایت‌بخش بوده است و فعالیت‌ها در 2 تا 3 سال اخیر سبب شد تا مطابق با شرایط، کار با سرعت بیشتری انجام شود در این راستا دفتر مرکزی می‌تواند از نتایج این فعالیت به عنوان نمونه پایلوت(آزمایشی) استفاده کند.
رئیس سازمان جهاد دانشگاهی تهران با بیان این‌که از عملکرد مطالعات توسعه هم رضایت‌مندی حاصل شده است، افزود: این پژوهشکده به صورت حرفه‌ای وارد موضوعات فناور و پروژه‌های خوبی شد البته باید نیروهای انسانی مورد نیاز را هر چه سریع‌تر جذب کند.
دکتر طباطبایی با بیان این‌که حوزه پژوهش جهاد دانشگاهی تهران در 5 حوزه فناوری مواد فلزی، مطالعات توسعه، شیمی، کشاورزی و منابع طبیعی و آبزیان فعال است، خاطرنشان کرد: باید بسترهای حمایتی مناسب فراهم شود در حال حاضر شرایط متفاوت شده است اگرچه نیازها و تقاضاها افزایش یافته است آداب ورود به این حوزه‌ها متفاوت شده است و فرصت‌ها لحظه‌ای از دست می‌روند.
مهندس «حمید هاشمی» معاون پژوهش و فناوری سازمان جهاد دانشگاهی تهران هم با اشاره به وسعت این معاونت از کرج تا مناطق مختلف تهران گفت: این حوزه از نیروهای توانمندی برخوردار است که در سال‌های اخیر با جذب نیروهای توانمند موفق توانسته این حوزه را رونق و توسعه دهد.
وی با بیان این‌که برخی پژوهشگران عضو هیئت علمی خواهند شد، افزود: جذب پژوهشگر و مدیران توانمند فرصت خوبی را برای حوزه پژوهش و فناوری ایجاد کرده است البته این رشد شتابان به زیرساخت و منابع لازم نیاز دارد.
معاون پژوهش و فناوری سازمان جهاد دانشگاهی تهران با بیان این‌که درآمدها و قراردادهای این حوزه نسبت به سال‌های مختلف رشد خوبی داشته است، در ادامه خاطرنشان کرد: به عنوان مثال میزان درآمد حاصل از قراردادهای پژوهشی در سال 97 حدود 10.5 میلیارد تومان در سال 98 حدود 25 میلیارد تومان و تا مرداد ماه امسال حدود 19 میلیارد تومان بوده است.
مهندس هاشمی این رشد را تحقق شعار جهش تولید دانست و گفت: می‌توان با رشد و توسعه فعالیت‌های پژوهشی از امتیازات و اعتبارات دفتر مرکزی برخوردار شد.
وی با تأکید بر ضرورت توجه بیشتر به فعالیت‌های پژوهشی امتیازآور در کسب دانش فنی و فناوری‌ها افزود: فعالیت‌ها باید به نحوی تنظیم شود تا خروجی علاوه‌بر تجاری‌سازی به تولید مقاله، کتاب، ثبت اثر و ... منجر شود.
معاون پژوهش و فناوری سازمان جهاد دانشگاهی تهران کمک به فعالیت‌های بین‌رشته‌ای را از دیگر نکات حایز اهمیت برشمرد و افزود: باید علاوه‌بر توجه به فعالیت‌های بازار محور به فعالیت‌های پژوهش محور توجه شود تا هم کارفرما راضی باشد و هم دفتر مرکزی.
دکتر «تیمور مرجانی» رئیس پژوهشکده مطالعات توسعه جهاد دانشگاهی تهران هم با بیان این‌که از سال 87 این پژوهشکده با تجمیع برخی گروه‌ها تشکیل شد، گفت: در این مدت این پژوهشکده توانست تأثیر و نقش خوبی در سطح کشور داشته باشد.
وی هدف از تشکیل مراکز پژوهشی را حل مسایل و مشکلات کشور برشمرد و افزود: البته این موضوع مأموریت اصلی جهاد دانشگاهی است. در سال‌های اخیر هم فعالیت‌های خوبی در پژوهشکده انجام شده است که این شرایط را فراهم کرده گروه‌های فعال عرصه‌های مختلف به فعالیت مشغول شوند.
رئیس پژوهشکده مطالعات توسعه جهاد دانشگاهی تهران با بیان این‌که هم‌اکنون نگاه مثبت و خوبی به مجموعه پژوهشکده در دانشگاه‌ها و سازمان‌های مختلف وجود دارد، ادامه داد: می‌کوشیم در سال 99 با شعار جهش تولید در جهت فعالیت‌ها محصولات و خدمات از حیث کمی و کیفی موفق باشیم.
دکتر مرجانی با بیان این‌که در حوزه سرمایه انسانی تنها سازمان‌ها دیده نشده است، گفت: خانواده‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها و کسب و کار را هم داشتیم.
در پایان مراسم از جهاد گران نمونه و بازنشستگان به اسامی «حسین شریفی»، «گودرز یار احمدی»، سید «حسن سجادیان»، «سروش برادران»، سید «محمد طباطبایی»، «محمد علی بیات» و «مژگان بازدار» تقدیر شد.