۱۳۹۹/۰۵/۱۵- ۱۱:۴۶
تعداد بازدید:460 چهارشنبه 15 مرداد 1399 - 11:46
معاون سازمان جهاد دانشگاهی تهران خبر داد

190 میلیارد ریال حجم قراردادهای معاونت پژوهشی و فناوری از ابتدای سال 99 تاکنون

معاون پژوهشی و فناوری سازمان جهاد دانشگاهی تهران مبلغ حجم ریالی قراردادهای این معاونت از ابتدای سال 99 تاکنون را 190 میلیارد ریال برشمرد و افزود: در طرح‌های صنعتی قراردادهایی با شرکت‌های خودروسازی داشتیم در حوزه نفت و پتروشیمی و گاز هم با شرکت نفت‌خیز جنوب، شرکت ملی گاز ایران و پتروشیمی قراردادهایی داشتیم که به واسطه آن محصولات و خدمات دانش بنیان توسط مراکز تحقیقات و فناوری این سازمان عرضه شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد دانشگاهی تهران، مهندس «حمید هاشمی» با بیان این‌که رشد قراردادها و فعالیت‌ها توسط همکاران و پژوهشگران نسبت به سال گذشته همگی نشانگر پایبندی به شعار سال با عنوان «جهش تولید» بوده است، در ادامه اظهار کرد: اما در عین حال از صنایع در حوزه تولید و بخش خصوصی می‌خواهیم مسایل، مشکلات و نیازهای خود را اعلام کنند تا این سازمان براساس تجربیات و دانش فنی راه حل مناسبی را برای آن‌ها ارائه کنیم.

وی افزود: از نمونه‌های بارز جهش تولید در حوزه تکثیر درختان میوه و گیاهان تزئینی بوده است که نسبت به سال گذشته رشد قابل توجهی داشته است که به نحوی امسال در این واحد  60 هزار نهال تولید و تکثیر شده است . مرکز خدمات تخصصی آبزیان در جهت ارائه واکسن و خدمات مدیریتی مزارع پرورش آبزیان هم تاکنون فعالیت‌های در خور توجهی داشته است.

معاون پژوهشی و فناوری سازمان جهاد دانشگاهی تهران علاوه بر راه‌اندازی و تثبیت دو مرکز تحقیقات و فناوری که تأثیر عمده ای در گسترش سطح تماس سازمان با صنایع مختلف داشته و منجر به جذب پروژه‌های مهمی‌شده است، راه اندازی نخستین مرکز تکثیر درختان میوه و گیاهان زینتی در پردیس کشاورزی کرج، تأسیس مرکز توانمندسازی حاکمیت و جامعه را از جمله فعالیتهای حوزه پژوهش دانست و گفت: از دیگر فعالیتها می توان به راه‌اندازی کلینیک خدمات تخصصی آبزیان در مجموعه دامپزشکی اشاره کرد هم‌چنین مراکز تحقیقات و فناوری که در این حوزه راه‌اندازی و تثبیت شد چارچوب اولیه آن در جهاد دانشگاهی به طور ضمنی تأیید شد فعالیت‌ها و گردش کار بر روال خود در حال انجام و با کارفرما و بازار و جامعه ارتباط برقرار است.

مهندس هاشمی ادامه داد: در دسته دوم فعالیت‌های حوزه پژوهشی سازمان جهاد دانشگاهی تهران ارتباط با سازمان‌های مختلف علاوه بر کارفرما و پیمانکار است که بر این اساس تفاهم‌نامه همکاری با دانشگاه علم و فرهنگ، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران، مجتمع فولاد اسفراین، سازمان نظام دامپزشکی و همکاری‌های مناسبی با صنعت نفت ایران، صنعت فولاد، صنایع خودروسازی و صنایع دفاعی، مترو و ... به امضاء رسیده است. از این موارد برخی به انعقاد قرارداد منتهی شده، برخی در شرف عقد قرارداد است و برخی قراردادها هم با موفقیت به پایان رسیده است.

وی با بیان این‌که بخش پژوهش و فناوری سازمان جهاد دانشگاهی تهران در حوزه پروژه 5 طرح فناورانه داشته است، افزود: 3 طرح اصلی شامل ساخت کریستالیزاتور برای ریخته‌گری پیوسته در صنایع فولاد، کویل لوله مغزی سیار با کاربرد در صنایع نفت و گاز، فرمون مبارزه با آفات کشاورزی است و دو طرح دیگر در حوزه تولید مواد شیمیایی می‌باشد.

معاون پژوهش و فناوری سازمان جهاد دانشگاهی تهران با اشاره به ساخت تجهیزات و ماشین‌آلاتی برای مجتمع فولاد اسفراین و شرکت دنیای مس (تولید چرخ مسی) خاطرنشان کرد: البته طرح‌های پیشنهادی هم برای خودروسازی و شرکت بهینه‌سازی انرژی و مصرف سوخت ارائه کرده‌ایم که از روند مناسبی برای توافق برخوردار است.

مهندس هاشمی‌گفت: در بخش منابع انسانی جذب نیروهای متعددی از هیئت علمی و پژوهشگر تا کارشناس برای تأمین سرمایه انسانی مورد نیاز انجام شده است. تجهیز آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها و نصب و راه‌اندازی تأسیسات جدید از دیگر اقدامات بوده است تا حد امکان زیرساخت­های مورد نیاز پژوهشگران برای انجام فعالیت پژوهشی و فناورانه فراهم شود.

وی افزود: حوزه پژوهش و فناوری سازمان جهاد دانشگاهی تهران از شکل سازمان‌های اداری و بوروکراتیک خارج است و سازمانی «علمی اجتماعی» است که در این دسته از سازمان‌ها میزان تعاملات و در نتیجه پویایی بیشتر است.

معاون پژوهش و فناوری سازمان جهاد دانشگاهی تهران یادآور شد: بخش پژوهش و فناوری همواره تعامل با صنایع و دستگاه‌های دولتی را مد نظر داشته است که در آن وجود اعتماد دو طرفه ضروری است رویکرد در حوزه پژوهش تبدیل شدن به سازمانی اجتماعی برای افزایش توانمندی و هم‌افزایی جامعه پژوهشگران، فناوران، صنعتگران و کارشناسان است تا بتوان ارزش افزوده‌هایی را برای سازمان داشته باشیم و بتوانیم نیازهای کشور را تأمین و مشکلات را  برطرف کنیم و در جهت اعتلای کشور گام برداریم.