۱۳۹۹/۰۳/۱۷- ۱۱:۲۷
تعداد بازدید:774 شنبه 17 خرداد 1399 - 11:27
" ریخته گری شمش مس کروم زیرکونیم"

" ریخته گری شمش مس کروم زیرکونیم" برای اولین بار در کشور

پژوهشگران مرکز تحقیقات و فناوری فرآوری مواد فلزی سازمان جهاد دانشگاهی تهران موفق شدند برای اولین بار در کشور شمش 6 تنی آلیاژ مس کروم زیرکونیم (سری C18150) را تولید نمایند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی تهران ،آلیاژ مس کروم زیرکونیم یکی از آلیاژ های خاص پایه مس می‌باشد که علاوه بر دارا بودن هدایت الکتریکی و حرارتی بالا، دارای استحکام بالایی می‌باشد. از جمله کاربردهای این آلیاژ می توان قالب های کریستالیزتور، الکترودهای جوش مقاومتی، کانکتورهای الکتریکی استحکام بالا نام برد.

ریخته گری این آلیاژ به دلیل تمایل شدید به اکسید شدن کروم و زیرکونیم در حین ذوب و سیالیت نسبتا کم آلیاژ، تولید شمش این آلیاژ را با مشکلات خاص خود رو به رو می سازد.

پژوهشگران مرکز تحقیقات و فناوری فرآوری مواد فلزی در فاز مطالعاتی با انجام ذوب هایی در مقیاس 50 کیلوگرم، مشخصات فرآیندی تولید این آلیاژ را بررسی و بعد از اطمینان از تکرار پذیری، شرایط را برای تولید شمش 6 تنی این آلیاژ را فراهم نمودند. انجام ریخته گری شمش 6 تنی این آلیاژ یکی از پیچیده ترین ریخته گری‌های انجام شده در این مرکز بوده است.

با بررسی شمش تولیدی ترکیب شیمیایی در محدوده استاندارد و شمش عاری از عیوب ریخته گری می‌باشد. این شمش به منظور ساخت چرخ ریخته گری پیوسته مس (کریستالیزاتور ریخته گری پیوسته مس) تولید شده است، که در حال طی مراحل تولید تکمیلی جهت ساخت قطعه نهایی مورد نظر می‌باشد.