۱۳۹۸/۱۱/۲۱- ۱۷:۰۳
تعداد بازدید:444 دوشنبه 21 بهمن 1398 - 17:03
مجموعه فرهنگی «دارالقرار» افتتاح شد

مجموعه فرهنگی «دارالقرار» افتتاح شد

مجموعه فرهنگی «دارالقرار»(تلفیقی از کتابفروشی و محل عرضه و فروش کتاب‌های دانشگاهی و کافه) افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی تهران ، در آیین افتتاح این مجموعه که روز یک شنبه 20 بهمن ماه برگزار شد، شماری از مسئولان و معاونان جهاد دانشگاهی از جمله دکتر سید علی طباطبایی قمی، رئیس سازمان جهاد دانشگاهی تهران، دکتر عیسی علیزاده، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی، مهدی عباسی، مدیر کل فرهنگی جهاد دانشگاهی، دکتر جمال رحیمیان، معاون فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران، دکتر حسن فارسی، معاون پشیتبانی سازمان و شماری دیگر از مدیران و معاونان این سازمان حضور داشتند.

دکتر سید علی طباطبایی قمی، رئیس سازمان جهاد دانشگاهی تهران با اشاره به شرایط دشوار فرهنگی در منطقه گفت: هم‌اکنون دشمنان در حوزه فرهنگی بیش از بخش نظامی هزینه می‌کنند تا به منافع اقتصادی خود برسند.

وی مقابله فرهنگی را در این شرایط نیازمند نوعی ذکاوت و هوشیاری دانست و گفت: اگر در این حوزه کار به درستی انجام نشود کار نکردن بهتر از فعالیت در آن حوزه است.

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی تهران با تأکید مجدد بر این‌که چنانچه کار در حوزه فرهنگی با دقت خاصی انجام نشود زیان‌ده است، خاطرنشان کرد: راه‌اندازی مجموعه فرهنگی دارالقرار کاری نوآورانه بود که در مقابل هجمه‌های فرهنگی دشمنان شکل گرفت.

دکتر طباطبایی با تأکید بر ضرورت وجود ارتباط نزدیک‌تر با دانشجویان در پایان از زحمات همه دست‌اندرکاران تشکر و قدردانی کرد.

«دارالقرار» ورود زیرکانه به موضوع کافه‌ها بود

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی نیز در این مراسم با بیان این‌که دارالقرار ورود زیرکانه معاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی تهران به موضوع کافه‌ها بود، گفت: این حرکت تاثیرات خوبی را به همراه دارد.

دکتر عیسی علیزاده با بیان این‌که اساس فرهنگ مخاطب است، گفت: اگر مسئولان فرهنگی پشت درهای بسته بهترین برنامه‌ریزی‌ها را هم بکنند اگر مخاطب نداشته باشند سودی نخواهد داشت.

وی کافه‌ها را برگرفته از قهوه‌خانه‌هایی دانست که پس از کودتای ۲۸ مرداد و سقوط مصدق مردم به دنبال فضا و مکانی برای دیدار و گفت‌وگو به آنجا می‌رفتند البته در آن قهوه‌خانه‌ها هنر نقاشی و نقالی هم وجود داشت.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی با اشاره به فراوانی کافه در محدوده انقلاب، تئاتر شهر و ...، راه‌اندازی این مجموعه فرهنگی را اتفاقی مبارک برشمرد و افزود: تراکم این کافه‌ها به تناسب ذائقه مخاطبان است و می‌توان از این مکان‌ها استفاده مناسب یا نامناسبی داشت.

علیزاده با اشاره به مجموعه مستند مسافر قطار ۶۰ با موضوع تاریخ مقایسه موسیقی قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی‌گفت: باید از نسل جوان در این‌باره و با استفاده از ابزارهای مناسب مراقبت کرد هم‌اکنون که کافه‌ها متولی خاصی ندارند می‌توان نسبت به آن بی‌تفاوت و منفعل بود یا فعالانه ورود کرد تا شخصیت بزرگترین سرمایه‌های اجتماعی کشور در محیطی سالم شکل بگیرد.

وی یادآور شد: براساس نتایج نظرسنجی‌ها حوزه فرهنگی مورد اقبال دانشجویان نیست پس اگر آن‌ها اقبالی نشان نمی‌دهند ما باید با موضوعاتی جذاب به سراغ آن‌ها برویم..