۱۳۹۸/۰۸/۲۰- ۰۹:۰۳

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی تهران؛ نداشتن کیفیت، مهم‌ترین چالش تولید

یکی از مهم‌ترین چالش‌ها برای تولید محصولات داخلی، نداشتن کیفیت و حفظ استاندارد است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد دانشگاهی تهران، دکتر سید علی طباطبایی افزود: متأسفانه متولیان کنترل یا قدرت مواجهه با خطر را ندارند یا درک مناسبی از رونق تولید برایشان حاصل نشده است. خطرات حاصل از این نگرش نه تنها مشکل فعلی بازار را برطرف نمی‌کند، بلکه آثار سوء آن تا سال‌ها پس از تحریم ادامه خواهد یافت و طبیعی است که اثر محصولات بدون کیفیت سال‌های متمادی در اذهان عمومی‌باقی می‌ماند و پس از گذر از شرایط فعلی کمر صنعت داخلی را خواهد شکست به ویژه صنایعی که سعی کرده‌اند بهیچ وجه کیفیت محصولاتشان تحت این شرایط خدشه‌دار نشود.
وی ادامه داد: حمایت از این گونه تولیدات توسط هر نهاد و متولی خیانت به کیان فنی این آب و خاک است. گزارش‌ها از مواد اولیه تاریخ مصرف گذشته و آتش‌سوزی‌ها و انفجار‌های مداوم در شهرک‌های صنعتی و مخاطرات دیگر نشان‌دهنده نداشتن کنترل متولیان صنایع و مسؤولان استانی روی روند تولید است.
این عضو هیأت علمی دانشگاه افزود: تنها رصدکنندگان این شرایط بیمه‌گذاران هستند که از حیث کنترل منافع سازمانی خود این صنایع را بازرسی می‌کنند و تنها مراجعان دولتی به این کارگاه‌ها متولیان مالیاتی و تعزیراتی هستند که از جنبه اقتصادی، مستقیم کار را رصد می‌کنند و خسارت عظیم آینده این عملکرد مغفول واقع شده است.
آقای طباطبایی خاطرنشان کرد: حمایت بی‌دلیل از تولید بدون استاندارد لازم نه تنها کمکی به تولیدکننده نمی‌کند بلکه می‌تواند باعث تخریب عظیم تولید حرفه‌ای باشد. به‌عنوان مثال حمایت کورکورانه از یک کارخانه تولید خوراک دام به علت تحریم به خسارت به ۱۲۰ تولیدکننده در یک شهرک صنعتی و تخریب ۱۰۰ درصدی ۴ واحد تولیدی منجر شده است.
وی گفت: طبیعی است که در فرآیند‌های صنعتی مخاطرات وجود دارد، اما رعایت نکردن استاندارد‌های اولیه و توجه نکردن به هشدار‌های مسؤولان محلی به علت رانت‌های دولتی خیانت به شعار رونق تولید است که نشان‌دهنده دسترسی به منافع مالی مقطعی متناسب با شرایط دشوار جامعه است.
رئیس سازمان جهاد دانشگاهی تهران تصریح کرد: راه حل این‌که برای تولید با کیفیت و با رونق، متولیان امر باید در مرحله نخست مسلط به فرآیند‌های تولید و قرارداد‌های مربوطه باشند و در صورت نداشتن دسترسی به کارشناسان خبره از نهاد‌های فناورانه مانند جهاد دانشگاهی که در همه استان‌ها نمایندگی دارند برای ارزیابی حرفه‌ای تولیدکنندگان کمک بگیرند. جایز نیست در هیچ شرایطی اصول اولیه کیفیت و ایمنی تولید مغفول واقع شود.
آقای طباطبایی ادامه داد: این تیم‌ها بصورت سالانه این کارخانجات را پایش و نسبت به عملکرد استاندارد ایمنی فرآیندی تأییدیه بدهند. در اکثر حوادث اتفاق افتاده در صنایع مذکور نشان از نبود استاندارد ابتدایی در فرآیند به چشم می‌خورد. متأسفانه فرآیند‌های موجود برای اخذ مجوز به پیش از پروانه بهره‌برداری خلاصه می‌شود و تغییرات پس از آن کنترل نمی‌شود مگر این‌که تولیدکننده تقاضای مجوز جدیدی داشته باشد.
وی یادآور شد: جدای از این مسأله کنترل در صنایعی سخت‌گیرانه اتفاق میفتد که شاید به سخت‌گیری بیش از حد نیاز نباشد، اما در صنعتی که به طور مثال در فرآیند آن از گاز هیدروژن استفاده می‌شود که کوچکترین نشتی باعث انفجار می‌شود و قرارداد‌های ایمنی خاص از منظر مکان کارخانه و فرآیند دارد با سفارشی در دل یک زنجیره فعالیتی صنعتی اجازه تولید می‌گیرد و باعث خسارت کلان به صنعت کشور می‌شود.