پورکریمی در جلسه تقدیر از مدرسان مراکز آموزشی جهاد دانشگاهی تهران:

حرفه‌ای بودن در آموزش در عین ارزش‌گرایی در جهاد دانشگاهی یک اصل است

سرپرست سازمان جهاد دانشگاهی تهران گفت: حرفه‌ای بودن در آموزش در عین ارزش‌گرایی در جهاد دانشگاهی یک اصل است.
۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ | ۱۵:۴۲ کد : ۵۶۸۳۲ معاونت آموزشی
تعداد بازدید:۲۱۹
سرپرست سازمان جهاد دانشگاهی تهران گفت: حرفه‌ای بودن در آموزش...
حرفه‌ای بودن در آموزش در عین ارزش‌گرایی در جهاد دانشگاهی یک اصل است

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد دانشگاهی تهران، جواد پورکریمی در جلسه تقدیر از مدرسان مراکز آموزشی جهاد دانشگاهی تهران به‌مناسبت گرامی‌داشت هفته معلم در سالن کنفرانس معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی تهران با بیان این‌که مدرس، کارگزار، مسئول و مدیر در جهاد دانشگاهی باید معتقد به نظام و انقلاب باشند و پای همه ارزش‌های نظام و انقلاب بایستند، در ادامه اظهار کرد: پارادایم جهاد دانشگاهی یک پارادایم ارزشی است.

 

وی با بیان این‌که مسئولان و کارگزاران جهاد ملزم به پایبندی ارزش‌های نظام و انقلاب هستند، افزود: اما این به‌ آن معنا نیست فراگیران نیز چنین ویژگی را باید داشته باشند، ما در خصوص فراگیران موظفیم ارج، قرب و کرامت انسانی را در چارچوب ارزشی برای همه متقاضیان آموزش در جهاد دانشگاهی سرلوحه کار خود قرار دهیم.

 

سرپرست سازمان جهاد دانشگاهی تهران با تأکید مجدد بر ضرورت حرفه‌ای بودن جهاد دانشگاهی و این‌که این ویژگی به چگونگی رفتار جهادگران برمی‌گردد، در ادامه استمرار در برگزاری این قبیل جلسات را ضروری دانست.

 

تدریس در جهاد دانشگاهی با موسسه خصوصی متفاوت است

 

دکتر پورکریمی تدریس در جهاد دانشگاهی را با یک موسسه خصوصی متفاوت برشمرد و افزود: اگر چنین نباشد جهاد دانشگاهی به‌درستی تبیین نشده است. کار در جهاد دانشگاهی با نیتی غیر مادی و برای رضای خداست در غیر این‌صورت کار ما جهادی نیست.

 

وی در ادامه توضیح داد: جهاد دانشگاهی از دو واژه جهاد و دانشگاه تشکیل شده است جهاد همیشه به‌معنای مبارزه و جنگیدن نیست هر کسی که از منزل برای کسب روزی حلال خارج می‌شود در حال جهاد است و اگر از دنیا رود شهید محسوب می‌شود.

 

سرپرست سازمان جهاد دانشگاهی تهران با بیان این‌که همه باید باور داشته باشیم که هدف بسیاری از  موسسات خصوصی کسب درآمد بر اساس قاعده بازار اقتصادی و بنگاه‌داری است که این موضوع، باید جهاد را از موسسات خصوصی متمایز ‌کند، افزود: هدف جهاد دانشگاهی از برگزاری دوره‌های آموزشی صرفاً کسب منافع مادی نیست و برای حل مشکلی از مشکلات کشور و افزایش مهارت، دانش و نگرش متقاضیان و ارتقای اشتغال‌پذیری آنان طراحی و اجرا می‌شود.

 

باید در حوزه کاری جهاد دانشگاهی فکر، تأمل، تدبیر، علم، دانش و فن‌آوری توأم با اخلاق متبلور باشد

 

دکتر پورکریمی گفت: حوزه کاری جهاد دانشگاهی باید با سایر حوزه‌ها متقاوت باشد و در آن فکر، تأمل، تدبیر، علم، دانش و فن‌آوری توأم با اخلاق متبلور باشد.

 

وی با اعتقاد به این‌که هر رفتار مدرس در کلاس درس و هر رفتار کارگزار در جهاد، می‌تواند الگو بشمار ‌‌آید، گفت: در حوزه آموزشی مدرسان و کارگزاران باید حساسیت بسیار زیادی در رفتار و گفتار خود و علاوه‌بر نیازهای آموزشی فراگیران به نیازهای عاطفی آنان نیز توجه داشته باشند.

 

سرپرست سازمان جهاد دانشگاهی تهران نقش معلم نمونه و الگو، را در یادگیری فراگیر بسیار موثر  دانست و با تأکید مجدد بر نگاه پارادایمی جهاد خاطرنشان کرد: نگاه جهاد با نگاه صلبی و سلبی فاصله زیادی دارد.

 

دکتر پورکریمی در ادامه خاطرنشان کرد: نگاه پارادایمی جهاد یک نگاه ایجابی، جذبی و مهربانانه است، همه ما باید بر این نکته تأکید کنیم که ایران برای همه ماست و باید ایران عزیزمان را خودمان بسازیم و اجازه دخالت به بیگانگان را ندهیم. یقیناً کسی از خارج نمی‌تواند کشور ما را آباد کند. علیرغم مشکلات موجود باید به جوانان و نوجوانان روح امید و تلاش برای آبادی و آبادانی کشور را منتقل کنیم.

 

وی تأخیر در پرداخت حق‌الزحمه مدرسان زحمت‌کش و مخلص را ناپسند دانست و در ادامه تصریح کرد: کار معلمی و کلاس‌داری کار دشوار و نفس‌گیری است، بنابراین تأخیر در پرداختی‌ها قابل توجیه نیست که البته به‌تدریج این مشکلات برطرف می‌شود.

 

قول مساعد پورکریمی برای برطرف کردن مشکلات بیمه‌ای مدرسان جهاد دانشگاهی تهران

 

سرپرست سازمان جهاد دانشگاهی تهران پوشش بیمه‌ای را دغدغه شماری از مدرسان دانست و خاطرنشان کرد: تاکنون رایزنی‌هایی انجام شده است و به‌زودی مشکلات بیمه‌ای به تناسب مدت زمان حضور افراد برطرف می‌شود.

 

دکتر پورکریمی با بیان این‌که سطح رفاهیات سازمان جهاد دانشگاهی حداقلی است، افزود: امکانات جهاد محدود است اما همواره می‌کوشیم که مدرسان حتی‌الامکان از آن بهره‌مند شوند.

 

وی با اشاره به تشکیل شورای تحول ساختاری، فرآیندی و رفتاری و کارگروه تخصصی در معاونت آموزشی سازمان جهاد دانشگاهی تهران در ادامه اظهار امیدواری کرد که با تشکیل این شورا و کارگروه‌های تخصصی شاهد رشد و شکوفایی هرچه بیشر و تحول اساسی در آموزش باشیم.

 

بهترین معلم قامض‌ترین مطالب را در بسته‌بندی خوب و با بیان ساده به فراگیر ارائه می‌کند

 

سرپرست سازمان جهاد دانشگاهی تهران افزود: چنانچه از من پرسیده شود بهترین معلم کیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ در پاسخ نمی‌گویم معلم باسواد، سهل‌گیر، سخت‌گیر، به روز و .... بلکه از نظر من معلمی بهترین است که قامض‌ترین و پیچیده‌ترین مطالب را در بسته‌بندی خوب و به ساده‌ترین بیان به فراگیر ارائه کند، اگر مسایل دشوار را سخت ارائه کنیم، هنرمند نیستیم.

 

دکتر پورکریمی از دیگر ویژگی‌های معلم خوب را اقتدار علمی در عین حال رویکرد مهربانانه برشمرد و افزود: مقتدر به‌معنای داشتن رفتار، منش، شخصیت و نوع برخورد و مواجهه مناسب با مسایل است. فراگیران تک تک رفتار ما را آنالیز می‌کنند و از ما تصویری در ذهن خود می‌سازند.

 

وی با بیان این‌که در کلاسِ درسِ معلمِ مقتدر و مهربان میزان یادگیری هم افزایش می‌یابد، یادآور شد: امروز دیگر آموزش صرفاً به‌معنای Training، Education و Instruction نیست، بلکه هدف اصلی یادگیری(Learning) است. برای آموزش خوب علاوه‌‌بر مدرس خوب به لجستیک مناسب هم نیاز است که ما در جهاد دانشگاهی تهران می‌کوشیم سطح قابل قبولی از استاندارد امکانات آموزشی و کمک آموزشی را فراهم کنیم.

 

کلید واژه ها: جهاد دانشگاهی

آخرین ویرایش۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲